Spacer, Zwiedzanie: Oprowadzanie po wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Stacjonarne
Kategoria: Muzeum
Data
2 października
Godzina
14:00 - 15:30
Czas trwania
1 h 30 minut
Organizator
Miejsce
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wolnych 8 miejsc
Dodatkowe informacje o biletach i wejściówkach:
Wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" to podróż w czasie i przestrzeni. Prezentujemy na niej różnorodność tradycji i dań żyjących przez stulecia w diasporze Żydów. Opowiadamy o tym, jak dzięki migracjom rozpowszechniali potrawy i produkty, począwszy od średniowiecza aż po wielkie fale emigracji w XIX i XX wieku. Przedstawiamy religijny fundament spajający żydowską kuchnię, zasady koszerności związane z przygotowaniem posiłków oraz współczesne łamanie tradycji i odkrywanie na nowo kulinarnych korzeni. Skłaniamy także do refleksji, prezentując cztery rzeźby Anny Królikiewicz, przygotowane specjalnie z myślą o ekspozycji.
Zapraszając na wystawę, zachęcamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czym jest żydowska kuchnia? Odkrywając, co łączy placki ziemniaczane z latkesami i gołąbki z holiszkami, jaki związek ma czulent z adafiną i dlaczego nowojorczycy uważają ogórki kiszone i barszcz za dania żydowskie, przekonajmy się, jak bogata jest żydowska kultura kulinarna.
Na szarym tle napis OD KUCHNI. Litery ułożone są z różnych produktów spożywczych i sztućców.
Audiodeskrypcja
Audiodeskrypcja
Tyflografika, materiały do dotykania
Tyflografika, materiały do dotykania