Zwiedzanie: (po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata – oprowadzanie w PJM

Stacjonarne
Kategoria: Muzeum
Data
19 października 2024
Godzina
15:00 - 16:30
Czas trwania
1 h 30 minut
Organizator
Miejsce
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wolnych 9 miejsc
Dodatkowe informacje o biletach i wejściówkach: Bilety nie są wymagane. Zapisane osoby spotykają się w holu głównym muzeum POLIN, gdzie będzie czekała na nich przewodniczka. Następnie wspólnie przejdą na wystawę.
Opis: Polskie miasteczka mają dwie historie: jedną pamiętaną, drugą zapomnianą. Naszym przewodnikiem po nieistniejącym już świecie jest malarz – Majer Kirszenblat. Na nowej wystawie czasowej pokazujemy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były przez Polaków i Żydów. Na jego przykładzie zobaczymy, jak wiele historii o naszych dawnych sąsiadach z małych miast wciąż czeka na odkrycie.
Wystawą "(po)ŻYDOWSKIE" odsłaniamy ślady po żydowskich mieszkańcach Opatowa, którzy przed wojną stanowili 60% całej społeczności. Naszym przewodnikiem jest malarz Majer Kirszenblat. Wspominając sztetl swojej młodości, niezwykle barwnie przywraca pamięć o dawnych ludziach, wydarzeniach, codziennym życiu i zwyczajach. W obrazach pełnych kolorów, wyobraźni i humoru zobaczymy świat, którego już nie ma. Poznamy naszą wspólną, zapomnianą historię.
Finansowanie: Nazwa zadania: "(Po)żydowskie. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" – wystawa dla wszystkich.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Przestrzeń wystawy czasowej, w której są obrazy Mayera Kirszenblata. Światło na wystawie jest przygaszone, oświetlone są jedynie obrazy.
Prowadzenie w polskim języku migowym
Prowadzenie w polskim języku migowym
Języki na wydarzeniu: polski język migowy
Tłumaczenie na żywo na język: polski foniczny
Odbiorcy: Osoby powyżej 16 r.ż., Seniorzy i seniorki, Rodzice/Opiekunowie osób z niepełnosprawnością